Inter Cars spodziewa się w najbliższych kwartałach utrzymania trendu wzrostowego przychodów dzięki m.in dystrybucji części do samochodów osobowych - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu Inter Cars Piotr Zamora. Dodał, że w 2020 roku grupa przewiduje lekkie spowolnienie w segmencie części do aut ciężarowych.
"Nasze wyniki sprzedażowe po trzech kwartałach 2019 roku są zgodne z naszymi przewidywaniami, które ogłosiliśmy na początku roku. Szacowaliśmy wtedy, że dynamika sprzedaży będzie nie mniejsza niż 10 proc. Rośniemy zarówno w Polsce (rdr 8,6 proc.), jak i na rynkach zagranicznych (rdr 16,6 proc.) i spodziewamy się w najbliższych kwartałach utrzymania tego pozytywnego trendu wzrostowego" - powiedział Zamora.
"Dystrybucja części do samochodów osobowych jest raczej antycykliczna, to znaczy, że jest mniej wrażliwa na zmiany koniunktury gospodarczej. Jeżeli natomiast chodzi o segment części do samochodów ciężarowych, to spodziewamy się tutaj lekkiego spowolnienia w kolejnym roku, wskazuje na to branża transportowa. Generalnie widać, że na europejskich rynkach zmniejsza się liczba zamówień transportowych, a firmy mniej inwestują we własne floty pojazdów" - dodał.
Po 9 miesiącach 2019 roku przychody grupy wzrosły o 11,7 proc. do 6,39 mld. Sprzedaż Inter Cars w Polsce wzrosła o 8,6 proc. do 3,312 mld zł przychodów, a sprzedaż spółek dystrybucyjnych za granicą zwiększyła się o 16,6 proc. do 2,696 mld zł.
W 2020 roku Inter Cars chce kontynuować prace nad poprawą rentowności i rotacji zapasów magazynowych.
"W 2020 celujemy w poprawę rentowności grupy oraz poprawę rotacji zapasów. To jest strategia rozpisana na kilka kwartałów do przodu z uwagi na to, że aby to osiągnąć konieczna jest optymalizacja wewnętrznych procesów oraz ograniczenie liczby nowych inicjatyw" - powiedział członek zarządu.
We wrześniu Zamora zapowiadał, że grupa w drugim półroczu 2019 chce kontynuować prace nad poprawą marży brutto na sprzedaży.
Po pierwszym półroczu 2019 roku marża brutto na sprzedaży grupy wyniosła 29,7 proc. wobec 30,2 proc. w analogicznym okresie 2018 roku. Po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych marża wyniosłaby odpowiednio: 29,9 proc. dla pierwszego półrocza 2019 r. oraz 29,6 proc. dla pierwszego półrocza 2018 r.
Wiosną członek zarządu zapowiedział, że tegorocznym celem jest zmniejszenie średniorocznej rotacji zapasów dystrybutora do 130 dni z 142 dni w 2018 roku. Na koniec czerwca 2019 roku było to 135 dni.
W połowie września Inter Cars zakończył negocjacje z Liberty Motorcycles dotyczące utworzenia wspólnego przedsięwzięcia. Obie firmy zamierzały utworzyć spółkę, która miała zajmować się m.in. hurtową i detaliczną dystrybucją motocykli oraz części i akcesoriów motocyklowych.
"Biznes motocyklowy Inter Cars będzie prowadzić samodzielnie bez współpracy z zewnętrznym partnerem" - odpowiedział Zamora na pytanie, czy grupa będzie prowadzić poszukiwanie nowego partnera do tego projektu.
Dodał, że Inter Cars jest obecnie w trakcie reorganizacji biznesu motocyklowego.
Na koniec czerwca 2019 roku grupa miała 249 filii w Polsce i 311 filii zagranicznych. Posiadała spółki dystrybucyjne na Litwie, Słowacji, Węgrzech, w Niemczech, we Włoszech, Chorwacji, Rumunii, na Cyprze, Łotwie, w Bułgarii, Belgii, Słowenii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, Wielkiej Brytanii i na Malcie.
W ramach sieci partnerskich grupy zrzeszonych jest 1.600 niezależnych warsztatów.
Inter Cars szacuje swój udział w polskim rynku aut osobowych na około 20 proc., w przypadku opon na 27-30 proc. (PAP Biznes)
Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)
źródło: bankier.pl